Tunis

Tunis godišnje poseti oko sedam miliona turista. Ova pretežno planinska zemlje koja se proteže na 1.300 km obale, usmerena  je ka turizmu, a lokalne zakone i običaje uspela je da prilagodi potrebama zapadnih turista. Nalazi se u severnoj Africi, a izlazi na Sredozemno more. Oko 40 odsto južne i jugozapadne teritorije zemlje pokriva pustinja Sahara, dok je ostatak od 60 odsto površine zemlje veoma plodan. Planinski venac, koji predstavlja deo istočnog Atlasa, preseca zemlju i oštro deli pustinjsku od mediteranske klime.

 

Tunižani govore arapski jezik, ali se dobro služe i francuskim, nemačkim, italijanskim i ruskim jezikom. Glavni grad  Tunis, čini zanimljiv spoj tradicionalnog i modernog, mediteranskog i evropskog. Čine ga tri celine: medina koja je staro arapsko i tursko jezgro grada, francuski deo nastao krajem XIX  i moderan deo koji se širi ka severu i uz obale jezera Tunis.

 

Svetski poznata letovališta:

Hamamet – glavna turistička destinacija, sa živopisnom medinom, dok su luksuzni hoetli smešteni u atraktivnom Yasmin Hammametu.

Sus – luka i jedan od najstarijih gradova u Tunisu.  Duga peščana plaža koja se od Susa pruža ka marini Port El Kantaoui i dalje na sever sve do Hamameta i Nabela je i glavna turistička zona ovog nekada piratskog uporišta.

Port El Kanatui – najveći planski građen turistički centar sa brojnim kafićima, hotelima i buticima, građen po uzoru na francusku rivijeru.

Đerba – ostrvo na jugu Tunisa sa tradicionalnom arhitekturom, prijatnom klimom tokom cele godine i fantastičnim peskovitim plažama.

Monastir – obala ove nekad male luke, obiluje raskošnim hotelskim kompleksima. Monastir je osnovan na ruševinama punsko-rimskog grada Ruspinuma.